Kam odešli Keltové z ISARNA?

1. srpna 2011 v 18:57 | Seanínel |  Magie, sever a keltové
Sobotu dne 23.7. jsem byla se svou sestrou v keltském skanzenu ISARNO...
V Letovicích nás do něj všude naváděly velké cedule, avšak když jsme se blížily, žádní Keltové tam nebyli..
Kam jen zmizeli?
Mají dovolenou? Ještě nezačali? Co se tam stalo???
Tyhle otázky se nám honily hlavou, když jsme se šokovaným výrazem procházely keltskou osadou, ve které se nám vždycky velice líbilo a obdivovaly jsme všechny ty nadšence, kteří si dali tolik práce s postavením toho veho kolem nás!


Chvíli jsme postávaly u chatrčí, čekaly, jestli z nich někdo nevyleze a nepožene nás pryč.. Nic ani noha. Hospoda byla zavřena, spoutáná řetězem s vysacím zámkem, avšak když jste nahlédli dovnitř škvírou ve zdi- bylo tam věcí a nepřekonatelný bordel...


U posezení byly rozházené petky a pohozený šporák... Hlíněné omítky pomalu opadávaly a tráva byla vysoká nad kolena, tam kde dřív hráli muzikanti, bylo pusto, ohrada byla zarostlá a rostly tam nějaké obiloviny.
Když jsme vešly do stáje, lekly jsme se, jelikož tam byly dvě vyčiněné kůže se zaschlou krví a v rohu hromada nářadí a nepořádku. Vypadalo to, jako by naši Keltové odtáhli pryč, nebo byli vyhnáni. Vše co jsme tam viděly, bylo jisto jistě poučné, asi takhle chátraly osady zpustošenépo nájezdech. Tahle chátrá po nájezdu dnešní doby!


Bylo nám hrozně úzko, pořád nám vhlavě bubnovala otázka, co se tu stalo??
Já už to vím..
Na jednom internetovém týdeníku jsem četla, že paní co stála v čele ISARNA a smlouvy s tím, kdo pronajímal lom, odešla a teď se těžce vyjednává s vedením obce Letovice, aby byla smlouva na prodloužení pronájmu napsána na jméno spoluzakladatele skanzenu. Isarno je uzavřeno od Května a program zde již není žádný. Pokud se nevyjedná prodloužení smlouvy, budou roky dřiny srovnány se zemí! Kus krásné historie a práce příjde vniveč! Vždyť my všichni jsme v jádru Keltové! Podpořmě ISARNO!
FACEBOOK:
http://www.facebook.com/group.php?gid=68814562780&v=photos

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Holman27Jami Holman27Jami | E-mail | Web | 7. srpna 2011 v 13:05 | Reagovat

The <a href="http://bestfinance-blog.com/topics/business-loans">business loans</a> are useful for people, which would like to ground their own business. By the way, it's very comfortable to receive a student loan.

2 mari.sta mari.sta | E-mail | Web | 31. srpna 2011 v 18:34 | Reagovat

Co ti na tohle mám říct?Sama nevím co se tam stalo,chodila jsem skoro dva roky na brigády,bylo mi mezi těma lidma,keltama,moc dobře.Byli to lidi upřímní,dobrosrdeční,je mi ze všecho tak nějak smutno.S některýma se stále stýkám,ale je nás opravdu už málo,co z těch lidí zůstalo.Pokud to nějak pomůže i já se kloním k názoru skanzen  obnovit.
Pro někoho je to pouhopouhý skanzen,pro mě to byl nový svět a rodina.

3 Mili Mili | E-mail | 7. září 2011 v 20:40 | Reagovat

Maru,plně s Tebou souhlasím! Byla jsem tam mezi těma lidičkama tři roky!  Nádherny roky! Byli jsme jedna velká rodina a kde jsme teď? Někdo nám ukradl kousek života a musim říct,že až v tomhle životě jsem se našla! Strašně ráda bych se do těch "našich" chatrčí vrátila,nechala tam zase kousek sebe! Strašně moc mi tam všechno a všichni chybí!    Taktéž se přikláním ke znovu navráceni skanzenu spoluzakladateli!

4 Dylina Dylina | 11. září 2011 v 2:16 | Reagovat

Plně s Váma souhlasím holky. Je to škoda,že to takhle dopadlo.Bylo to takový super odreagování.Vždy když jsem vypadl z Brna a trávil sobotu a neděli na Isárnu.Člověk na dva dny hodil za hlavu všechny starosti a přestal myslet na práci. :-(
Snad to dobře dopadne a Isarno bude zase fungovat.

5 Domulíí Domulíí | 11. září 2011 v 23:09 | Reagovat

Holky , plně souhlasím .I já si na ISÁRNU zažila své .A to díky Mili , našla jsem tam sama sebe a hlavně mi tam přátele ukázali jakou správnou cestou jít . Strašně jsem to tam milovala ,člověk se tam skvěle odreagoval .A hlavně vypustil z hlavy všechny problémy ..Poznala jsem sposty nových přátel .Vedení bylo skvělé , upřímné a  hlavně férové  . Strašně ráda na ty časy vzpomínám ..Ted je tam pusto a prázdno .Rve mi to srdíčko ..Takže  i já doufám že se ISARNO dá brzy do provozu :)

6 Jara.nec Jara.nec | 14. září 2011 v 15:55 | Reagovat

jj. Taky sem na Isarnu prožil plno nádherných chvil.O lidech co tam chodily ani nemluvím...prostě výborná partička.
Ale hlavně sem tam potkal tu nej úžesnější ženskou.A budeme oba moc rádi když se Isarno znovu zprovozní...

7 Markiii Markiii | 16. září 2011 v 16:46 | Reagovat

Já bych se jen opakovala, ale úplně s vámi souhlasím. I já jsem sem chodila na brigádu a nebo jen tak se podívat. Program byl vždy zábavný a rozmanitý. Zrovna včera jsem se bavila s kamarádkou co zde taky pracovala, že je to strašná škoda zahodit něco, co se budovalo desítky let a pro lidi kteří na isarno jezdili častěj to byl i jako třeba druhy "domov".. Doufám že se vše vyřeší... a příští rok se zase všichni sejdou na ISARNU v plné parádě.

8 mari.sta mari.sta | E-mail | Web | 17. září 2011 v 21:50 | Reagovat

novinky......
město Letovice se nemuže dohodnout se Simonou,ta chce aby vesničku vedl Aleš.
Město s tím nesouhlasí.
Aleš chce po městu tři miliony na opravu,město řeklo nic,devastaci si majitel zavinil sám.
Bude ještě jednání se Simonou,pokud se nedohodnou,bude muset majitelka místo uvést do puvodniho stavu,což znamená konec Isarna

9 Ben Ben | E-mail | Web | 21. září 2011 v 0:23 | Reagovat

a toto napsalo co za chytraka. nebudu tady resit co jsem tam prozil ja. kazdopadne me mrzi jak to je a obnova bude stat hodne velky usili ale kdyz kazdej pomuze jak bude moct, byt jen plakatama atd. tak to dokazeme zvednout a vratit zpatky ISARNU svoji uroven a kredit jmena Isarno a celeho skanzenu. ten rok sena stavbach bez udrby bohuzel hodne podepsal a da nam to hodne prace to obnovit. kazdopadne dik za podporu Ben.Zilka@seznam.cz

10 Seanínel Seanínel | 21. září 2011 v 19:43 | Reagovat

[9]: Jak píšu v článku, k ISARNU jsem vždycky vzhlížela, kdyby si chtěl, mohla bych s obnovou taky nějak pomoci..

11 mari.sta mari.sta | E-mail | Web | 21. září 2011 v 20:44 | Reagovat

Zbourejte v Isarnu keltské chýše, žádají radní
včera 17:07 aktualizováno dnes 8:06.Blanenský deník
Letovice /FOTOGALERIE/ – Metrová tráva mezi dřevěnými lavicemi. Ohradami prorůstají stromky. Hliněné chýše s polorozpadlými hliněnými stěnami vypadají, že se každou chvíli skácejí k zemi. V okolí se válí odpadky. Takto bídně nyní vypadá keltský skanzen Isarno na okraji Letovic.
Je zavřený a chátrá. To vše kvůli majetkoprávním sporům mezi městem a jeho bývalým provozovatelem. Ty se táhnou dlouhé měsíce. Nyní město konečně jasně říká: Chýše musí do konce října zmizet.

Letovičtí radní odstranění dřevěných staveb ve skanzenu požadují po jejich majiteli. Stavby totiž stojí na pozemcích města. Nájemní smlouvu Letovičtí bývalému provozovateli Isarna, Simoně Hruškové, vypověděli již loni.
K radikálnímu kroku se Letovičtí rozhodli po pondělním jednání rady. Podle místostarosty Radka Procházky proto, že další jednání s bývalou majitelkou Isarna bylo již delší čas na mrtvém bodu. „Paní Hruškové, které zmíněné stavby patří, pošleme výzvu k jejich odstranění. Uvidíme, jak na ni zareaguje. Chýše a další stavby ve skanzenu v tuto chvíli ovšem sami zbourat nemůžeme. Stále jsou jejím majetkem,“ řekl Procházka.

Zároveň přiznal, že kam bude případ směřovat, nedokáže odhadnout. „Je to složitá záležitost a musíme se poradit s právníky. Pokud majitelka na výzvu nezareaguje, podnikneme další právní kroky,“ poznamenal místostarosta.
Simona Hrušková si pozemky od města pronajala na padesát let. V roce 2000 společně se svým tehdejším přítelem Alešem Olesovem postavili v bývalém lomu keltský skanzen.
Za osadu miliony

Po rozchodu s Olesovem chtěla Hrušková před časem přepsat nájemní smlouvu právě na něj. Neúspěšně. „Já jsem chtěla, aby Isarno pokračovalo. Přepis nájemní smlouvy na pana Olesova město ale zamítlo. Už to jde mimo mě. Nájemní smlouvu mi ukončili loni,“ řekla Hrušková s tím, že se byla ochotná skanzenu se stavbami ve prospěch města vzdát. „Jenže radní mi za osadu nabídli padesát tisíc korun. To přitom není ani cena palivového dříví, ze kterého jsme chýše a ohrady ve skanzenu postavili,“ poznamenala Hrušková s tím, že cenu, kterou sama za osadu navrhla, komentovat nebude. Stejně jako výzvu k odstranění staveb. „Z radnice ještě žádný papír nemám. Takže je těžké k tomu něco říct. Každopádně se poradím s právníkem a s radními ještě určitě budu jednat,“ dodala žena.

Podle starosty Letovic Vladimíra Stejskala chtěla Hrušková od města za osadu Isarno osm milionů korun. „To je pro nás absolutně nepřijatelná suma,“ okomentoval požadavek Stejskal.

Město chtělo pozemky pod keltskou osadou Isarno pronajmout někomu jinému. „Hlavním požadavkem z naší strany byla dohoda případného nájemce s bývalou provozovatelkou Isarna ohledně dřevěných staveb a dalších majetkoprávních vztahů. Do dnešního dne se nikdo, kdo by tuto podmínku splnil, nenašel. Do výběrového řízení se přihlásil i pan Olesov, ale rovněž nesplnil naše podmínky,“ dodal Stejskal.

K možnosti, že do areálu případně investuje své peníze město, je Stejskal v tuto chvíli skeptický. „Na to nemáme. Ale v případě rozumného projektu jsme ochotni ho nějakým způsobem podpořit. Isarno totiž bylo pro turisty atraktivní a je škoda, že dopadlo takto,“ uzavřel Stejskal.

Ještě před dvěma lety byla osada častým cílem turistů ze širokého okolí. „Než se otevřel letovický zámek, bylo Isarno s pestrým programem místem, po kterém se turisté nejvíc ptali,“ řekla Barbora Bolomská z letovického infocentra. O tom, že letošní sezonu je Isarno mimo provoz, však turisté dlouho nevěděli. Na oficiální stránkách skanzenu se tato informace objevila až koncem léta. „Turisté se v íčku ptají, co je s Isarnem, proč je zavřené, a že je to škoda,“ dodala Bolomská

12 mari.sta mari.sta | E-mail | Web | 7. října 2011 v 19:47 | Reagovat

http://www.petice24.com/petice_za_zachovani_keltskeho_skanzenu_isarno

prosíme všechny komu na Isarnu záleží o podlis a děkujem

13 Seanínel Seanínel | 3. listopadu 2011 v 21:19 | Reagovat

[12]: Petice podepsána :)

14 vestec vestec | Web | 13. ledna 2012 v 4:57 | Reagovat

Dobry clanek, hezky blog, podivas se na muj webik?

15 mari.sta mari.sta | E-mail | 23. dubna 2012 v 20:01 | Reagovat

Tak Isarno se přece jen bourá

16 Seanínel Seanínel | 16. května 2012 v 23:14 | Reagovat

[15]:  Opravdu? Já slyšela, že na konec se našel nějaký zachránce.

17 patek philippe fake watches patek philippe fake watches | E-mail | Web | 15. ledna 2013 v 2:29 | Reagovat

What are your thoughts the shooting last week in Arizona? I'm confused.
http://www.palewatches.com

18 cheap flower girl dresses cheap flower girl dresses | E-mail | Web | 17. ledna 2013 v 11:52 | Reagovat

Please message me with a few hints on how you made this site look like this, I would be thankful.
http://www.movedress.com/bridesmade-dress-function-occasion.html

19 Street view Street view | Web | 20. července 2017 v 4:42 | Reagovat

•    Your post has many detail information. I read all of your article and I genuinely like it. Thank you for discussing this great post.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama