Srpen 2011

Co bylo před Pánem Prstenů?

25. srpna 2011 v 13:44 | Seanínel |  Other
Všichni co neustále hltají každou čárku napsanou panem profesorem Tolkienem, samozřejmě ví, že před Sauronem byl Morgoth atd. Ale tento příběh se odehrává v dobách, kdy ve Středozemi ještě žili draci, krásná a mocná zvířata, velice inteligentní s nějakými ty lidskými vlastnosti, například byli ješitní a chamtiví, trochu jako straky, vše lesklé se jim líbilo a co se jim líbilo to si vzali, třeba jak nějakou růžovoučkou princezničku v pohádce. Kdybych měla vyjasnit, jak to bylo doopravdy, patřil by tento článek do rubriky magie, soo... I don´t say anything k tématu magie a draci - podle magie země a uctívání Matky Země Kelty, draci v dávných dobách s lidmi žili a jejich soužití bylo velmi přátelské a panny k nim chodívaly prý zcela dobrovolně a odcházely bez poskvrnky. Země má podle těchto kurtur díky drakům tak zvané "Dračí línie", něco jako čakry u člověka. Toť vše ke drakům, zajisté znáte jednoho draka jménem Šmak, který tyranzuje temný hvozd ve Středozemi v dobách, kdy se na Jeden prsten již zapomnělo a družina trpaslíků v čele s čarodějem a v závěsu s hobitem se vydávají vrátit důlním dětem jejich poklad, kterým jim ta potvora chrlící oheň ukradla.
Film "The Hobbit: An Unexpected Journey" je prvním dílem filmů o Hobitově cestě za dobrodružstvím v režii Petera Jacksona. Oba filmy se nebudou zabývat jen klasickým Hobitím příběhem, ale budou v nich i části ze Silmarilionu.

Videa:
http://www.youtube.com/watch?v=bC3egW63F5Q
http://www.youtube.com/watch?v=NO9lTlww7UU&feature=relmfu
http://www.youtube.com/watch?v=8C3tZwUb6Ec&feature=related

hobbit

Další TTM v novinách ;)

17. srpna 2011 v 17:34 | Seanínel |  Deník ( aneb → do hlouby duše a dní upíra)

V Plumlově se chystá usínání pod jabloní

Středa, 17. srpen 2011
V Plumlově se chystá usínání pod jabloní
Plumlov - Letos v srpnu už po šesté ožívá Plumlov na týden výtvarným workshopem. Ve dnech 14. - 21. srpna se zde odehrává Týden tvořivého myšlení. Šestnáct účastníků během týdne vytvoří scénu, kostýmy i krátký film, aby svoje dílo mohli představit v pátek a sobotu veřejnosti. Základem jejich tvoření je jim hrubý scénář a hudební podklad.
"Tato akce se konala poprvé v roce 1997 a letos je to podruhé, co se odehrává v Plumlově. V podstatě to začínalo jako tábor s výtvarným zaměřením, kam jezdilo až čtyřicet dětí. Dnes už naše akce vypadá trochu jinak - účastní se jí středoškoláci a vysokoškoláci , studenti nebo absolventi brněnské ZUŠky, kde učím," vysvětlila Mirka Brázdová, která Týden tvořivého myšlení pořádá s manželem Milanem a dodává, proč si coby místo konání vybrali Plumlov: "dříve jsme jezdili k Brnu, protože všichni jsme z okolí Brna. Ale pak jsme se po cestě na dovolenou zastavili na Plumlově a nádvoří zámku nás učarovalo svojí atmosférou."
"My jsme opravdu rádi, že se tyto aktivity odehrávají u nás na zámku, protože jsou velkým přínosem pro kulturní dění v Plumlově," podotkla kastelánka plumlovského zámku Kateřina Jenešová.
Workshop je přitom více zaměřen na výtvarnou tvorbu než na divadlo. "Snažíme se vyhnout linii příběhu, jsou to spíše obživlé obrazy. Každý rok je to trochu jiné. Letos bychom do toho rádi zapojili další médium a to film," popsala Mirka Brázdová. Dohromady sešité látky poslouží jako plátno, na kterém se bude promítat film seskládaný z krátkých epizodek. Ten pak bude vstupovat do děje odehrávajícího se na scéně a dotvářet jej. "Chtěli jsme, aby to bylo rozverné a poetické. Figury na scéně budou ve smyslu scénáře reagovat na film a naopak, je to propojení těchto dvou složek," doplnila výtvarnice Brázdová.
Týdne tvořivého myšlení se zúčastňují lidé, kteří jsou zaměřeni jak na technickou stránku ztvárnění, tak výtvarníci nebo divadelníci. Všichni navštěvovali právě brněnskou ZUŠku a někteří pokračují na výtvarných školách. Samotné ztvárnění je přitom na nich. "Chtěla jsem jim v podobě hrubého scénáře dát v podstatě prvotní impulz k tvorbě, vše vzniká až tady a pak na jevišti," dodala Brázdová.
Jak sami organizátoři podotýkají, to, co diváci v pátek a v sobotu uvidí je spíše podívanou, než divadlem. Chystané představení s názvem "Dva světy" je o snu dívky, která usne pod jabloní. Tento sen je tak druhým světem, které se odehrává ve videoprojekci na plátně a pak se propojí s děním na jevišti.
Kromě pátečního a sobotního představení si organizátoři připravili promítání toho, co vzniklo v minulých letech. Ve středu tak zájemci od deváté hodiny večerní budou moci na nádvoří zámku vidět předloni vzniklé představení Forest, jehož součástí je i krátký film z průběhu workshopu, a na programu bude taky loni ztvárněná staročínská legenda o princezně Miao Shan. Všichni jsou tak srdečně zváni!

kopie článku Týdeníku prostějovska,
Můj komentář: Můj Bože! To jsou tam kecy "Plumlov - Letos v srpnu už po šesté ožívá Plumlov na týden výtvarným workshopem." a na to " "Tato akce se konala poprvé v roce 1997 a letos je to podruhé, co se odehrává v Plumlově."Kam odešli Keltové z ISARNA?

1. srpna 2011 v 18:57 | Seanínel |  Magie, sever a keltové
Sobotu dne 23.7. jsem byla se svou sestrou v keltském skanzenu ISARNO...
V Letovicích nás do něj všude naváděly velké cedule, avšak když jsme se blížily, žádní Keltové tam nebyli..
Kam jen zmizeli?
Mají dovolenou? Ještě nezačali? Co se tam stalo???
Tyhle otázky se nám honily hlavou, když jsme se šokovaným výrazem procházely keltskou osadou, ve které se nám vždycky velice líbilo a obdivovaly jsme všechny ty nadšence, kteří si dali tolik práce s postavením toho veho kolem nás!


Chvíli jsme postávaly u chatrčí, čekaly, jestli z nich někdo nevyleze a nepožene nás pryč.. Nic ani noha. Hospoda byla zavřena, spoutáná řetězem s vysacím zámkem, avšak když jste nahlédli dovnitř škvírou ve zdi- bylo tam věcí a nepřekonatelný bordel...


U posezení byly rozházené petky a pohozený šporák... Hlíněné omítky pomalu opadávaly a tráva byla vysoká nad kolena, tam kde dřív hráli muzikanti, bylo pusto, ohrada byla zarostlá a rostly tam nějaké obiloviny.
Když jsme vešly do stáje, lekly jsme se, jelikož tam byly dvě vyčiněné kůže se zaschlou krví a v rohu hromada nářadí a nepořádku. Vypadalo to, jako by naši Keltové odtáhli pryč, nebo byli vyhnáni. Vše co jsme tam viděly, bylo jisto jistě poučné, asi takhle chátraly osady zpustošenépo nájezdech. Tahle chátrá po nájezdu dnešní doby!


Bylo nám hrozně úzko, pořád nám vhlavě bubnovala otázka, co se tu stalo??
Já už to vím..
Na jednom internetovém týdeníku jsem četla, že paní co stála v čele ISARNA a smlouvy s tím, kdo pronajímal lom, odešla a teď se těžce vyjednává s vedením obce Letovice, aby byla smlouva na prodloužení pronájmu napsána na jméno spoluzakladatele skanzenu. Isarno je uzavřeno od Května a program zde již není žádný. Pokud se nevyjedná prodloužení smlouvy, budou roky dřiny srovnány se zemí! Kus krásné historie a práce příjde vniveč! Vždyť my všichni jsme v jádru Keltové! Podpořmě ISARNO!
FACEBOOK:
http://www.facebook.com/group.php?gid=68814562780&v=photos